TPCA
Zpět na seznam

TPCArt otevírá výtvarné dílny a přináší přednášku o moderním umění


10.09.2013

Kolínská automobilka TPCA Toyota Peugeot Citroën v rámci mezinárodního festivalu TPCArt aneb Kolín galerií odhaluje veřejnosti zajímavosti domácí i světové umělecké tvorby. Festival je zaměřen především na soudobé umění ve veřejném prostoru, tedy street art, velkoformátovou malbu či graffiti. Nechybí ale ani obrazy, fotografie, sochy a další umělecká díla. V pondělí 9. září odstartovaly výtvarné dílny pro rodiče s dětmi pod názvem Zkuste tvořit. Městský společenský dům v Kolíně je hostí do středy 11. září vždy od 15 do 18 hodin. Jako součást vzdělávacího programu přináší TPCArt také přednášku o moderním umění ve veřejném prostoru. Ta je plánována na úterý 10. září od 19 hodin v GASK v Kutné Hoře a povede ji uznávaný profesor dějin umění Dušan Brozman.

TPCArt aneb Kolín galerií si pro veřejnost připravil další kulturní zážitek v podobě výtvarné dílny Zkuste tvořit, která od pondělí 9. září po tři dny odhaluje a rozvíjí dětský talent. „Děti školkou a školou povinné mohou se svými rodiči přijít tvořit například originální díla v podobě koláže, která bude zaměřená na přírodu a vazbu k ní,“ říká Monika Koťarová, koordinátorka festivalu. „Ty nejmenší čeká také kreativní práce na velkoformátové malbě, která poodhalí jejich vnímání prostředí, ve kterém si hrají a žijí,“ dodává Koťarová.

Výtvarnou dílnu nabízející tři stanoviště a tři různé výtvarné směry najdete v kolínském městském společenském domě v Zámecké ulici.

Přednáškas názvem Moderní umění ve veřejném prostoru, kterou povede uznávaný profesor dějin umění na Západočeské univerzitě v Plzni Dušan Brozman, se uskuteční v úterý 10. září od 19 hodin. Přednáška našla své místo v Galerii Středočeského kraje – GASK v Kutné Hoře a posluchačům přiblíží pouliční umění od jeho vzniku po současnost.

Dušan Brozman má k tématu přednášky rozhodně mnoho co říci, výčet jeho zkušeností je opravdu dlouhý. Uspořádal množství výstav českého a slovenského poválečného umění nejen u nás nebo u našich sousedů, ale i za mořem. Vydal několik publikací monografií, organizoval nespočet diskuzí. Studoval a působil u nás, na Slovensku a ve Švýcarsku.

Mezinárodní festival moderního umění TPCArt aneb Kolín galerií se stal jedinečným místem pro setkávání kultur různých národů a místem zábavy, kde si generace od těch nejmenších až po ty nejstarší najdou řadu vyžití v bohatém programu. Vyvrcholením bude odhalení čtyř soch vytvořených z materiálů používaných na výrobu vozů TPCA. Sochy představí jejich tvůrci v sobotu 14. září v kolínském parku nad Ztracenou uličkou. Už od popoledních hodin je pro malé i velké návštěvníky připraven bohatý doprovodný program, vlastní odhalení, jež doprovodí unikátní ohňová show, se plánuje po setmění.

Více informací o mezinárodním festivalu moderního umění TPCArt aneb Kolín galerií naleznete na stránkách www.tpca.cz/tpcart.