TPCA
Zpět na seznam

Kolín hostí mezinárodní festival moderního umění TPCArt


29.08.2013

Automobilka TPCA Toyota Peugeot Citroën přichází s jedinečným projektem pro kolínský region. Mezinárodní festival moderního umění TPCArt nese podtitul Kolín galerií. Během prvních čtrnácti zářijových dnů se ulice Kolína a další vybraná místa stanou prostorem pro tvorbu začínajících i renomovaných umělců. V rámci festivalu vytvoří čtveřice světoznámých umělců za asistence studentů Střední průmyslové školy strojírenské v Kolíně sochařská díla. Pro jejich ztvárnění budou použity materiály běžně používané při výrobě kolínských modelů Toyota Aygo, Peugeot 107 a Citroën C1. Při vyvrcholení festivalu v parku nad Ztracenou uličkou nebude chybět ani bohatý doprovodný program.Hlavní myšlenka uspořádat v Kolíně mezinárodní festival moderního umění vznikla s cílem umělecky obohatit region, ve kterém se automobilka cítí být doma a poukázat na netradiční způsob recyklace. A festival si klade za cíl podpořit i vedle začínajících hudebníků, kteří každoročně dostávají příležitost na TPCA Beat Festivalu, také mladé výtvarníky.

„Těm, kteří jsou na startu své kariéry, jsme chtěli dát příležitost prezentovat svou práci a zároveň se potkat se  zkušenějšími, světem uznávanými umělci. Význam TPCArt vidím také v tom, že se do výtvarných aktivit mohou zapojit i ti, kteří nikdy nic podobného nezkusili. Pomohou tím zkulturnit místo, ve kterém žijí,“ říká Kenta Koide, prezident automobilky.

„Chceme jít s dobou, fandíme mládí a mladému umění. Proto letos přicházíme s něčím inovativním, pro někoho možná i trochu provokativním, co má dnes už ve světových metropolích své místo. Věříme, že vzniklá díla od maleb přes industriální umění budou pro veřejnost obohacující,“ sděluje Patrice Le Guyader, viceprezident TPCA.

Vyvrcholením festivalu bude slavnostní otevření galerie Pod širým nebem v parku nad Ztracenou uličkou v Kolíně v sobotu 14. září od 13 hodin. Budou zde odhaleny sochy symbolizující hodnoty, které TPCA ctí – odpovědnost, ochrana přírody, vzájemné soužití a podpora regionu. Mistrovská díla představí čtveřice českých a zahraničních výtvarníků, jejichž jména jsou ve světě umění již známou značkou.

Jan Holub - má bohatou uměleckou kariéru a vystřídal řadu profesí od speciálních triků a filmových efektů přes klenotnické dílny až po hrací stroje sestavené z nejrůznějších materiálů. Pro festival vykouzlí netradičně pojatou sochu na téma „žijeme tu společně“.

Jan Kaláb – je průkopníkem české graffiti scény, především pak jedním z prvních autorů plastikových 3D graffiti na světě. Pro TPCArt vytvoří sochu na téma „chráníme přírodu“ vytvořenou z materiálů používaných právě pro kolínské vozy.

Tets Ohnari – zámořský sochař japonského původu se snaží svými sochami vyjádřit a objevit původ a podstatu interakce mezi člověkem - umělcem a materiálem. TPCArt aneb Kolín galerií představí jeho tvorbu na téma „ odpovědná automobilka TPCA“.

Sylvain Sambre – uměleckou tvorbu sochaře, původem z romantické Francie, nejvíce ovlivňuje atmosféra místa, kde právě působí a lidé, se kterými se setkává. Park nad Ztracenou uličkou nabídne i jeho dílo, které bude symbolizovat snahu TPCA být silným a stabilním partnerem regionu.

Mezinárodní festival moderního umění TPCArt aneb Kolín galerií se ve veřejných prostorách Kolína stane jedinečným místem pro setkávání mezinárodních kultur a místem zábavy, kde si generace těch nejmenších až po ty nejstarší najde řadu vyžití v bohatém doprovodném programu. Na návštěvníky čeká murál - velkoformátová malba, výstava mladých regionálních umělců ve Středočeské galerii GASK, graffiti jam aneb Umění ve sprayi, výtvarná dílna pro rodiče s dětmi, cirkusová vesnička, projekce filmů a řada dalších.

Více informací o mezinárodním festivalu moderního umění TPCArt aneb Kolín galerií naleznete na stránkách www.tpca.cz/tpcart