TPCA
Zpět na seznam

Zahrádka pod věží – prostor pro odpočinek i setkání s přáteli


 
 
  2012
  Kolín , Brandlova 25
  Diakonie ČCE – středisko v Čáslavi
  200 000 Kč

O co jde: Vznik kavárny, v níž pracují klienti sociálně terapeutické dílny / která pomáhá k začleňování do společnosti klientům sociálně terapeutické dílny

Oáza zeleně a klidu přímo v centru Kolína se zcela úchvatným výhledem na chrám sv. Bartoloměje vznikla v jeho těsné blízkosti díky projektu Diakonie České církve evangelické. Dříve tam byla nevzhledná zahrada s oprýskanými zdmi sloužící pro skladování nářadí či nepotřebných věcí. Po rekonstrukci sem přichází nejen Kolíňáci posedět nad kávou nebo chlazenými nápoji, setkat se a popovídat si s přáteli a pokochat se gotickou nádherou.

Přichází rodiny s dětmi, senioři při odpoledních procházkách, turisté, podívat se přišli například i členové filmového štábu, který v Kolíně natáčel. Nápoje jim přináší a připravují klienti sociálně terapeutické dílny, kteří se o chod kavárny starají. Diakonie se zaměřuje na poskytování péče, pomoci a podpory lidem s mentálním a kombinovaným postižením. V Zahrádce pod věží se tak setkávají lidé bez rozdílu věku nebo zdravotního stavu. Lidé s postižením našli novou příležitosti, někdy i nové kamarády a známé.

„Kdo do prostoru vstoupí, je unešený. Veřejnost si nachází cestu po celou sezónu. Nechybí koncerty, výstavy,“ řekla Květuše Mašínová, ředitelka Diakonie ČCE - „Kavárna zvýšila zájem o daikonii, návštěvnost,“ dodala s tím, že nácvik dovedností tam provádí pět klientů, kteří jsou schopní a hlavně měli zájem. Obsluhují, uklízí, připravují kávu v kávovaru. Kavárna nespí ani v období, kdy počasí nepřeje posezení pod širým nebem. Během zimy se zde stala tradicí akce s názvem Vánoční punč. 

Ke vzniku Zahrádky pod věží jsme pomohli částkou 200 000 Kč.