TPCA
Zpět na seznam

DVD Kolín – Jeruzalém na Labi


 
 
  2012
  Kolín , Husova 69
  Městská knihovna Kolín
  220 000 Kč

O co jde: Vytvoření DVD o židovských památkách Kolína

Unikátní židovské památky Kolína, židovskou kulturu a vzdělanost představuje třicetiminutové DVD s názvem Jeruzalém na Labi. Tak se Kolínu kdysi říkalo. A právem. Kolínská židovská obec bývala totiž po Praze druhou nejvýznamnější v celé zemi. Dochované židovské ghetto s druhou nejstarší barokní synagogou, druhý nejstarší židovský hřbitov v celé ČR a další památky dávají Kolínu velký potenciál stát se významným turistickým cílem. Právě tyto památky ho totiž odlišují od okolních turistických destinací, jako je Kutná Hora a Poděbrady. Každoročně do Kolína přijíždí několik desítek potomků zdejších Židů z celého světa, aby pátrali po svých předcích a poklonili se jejich památce.

K nim by díky novému DVD mohly přibýt i stovky, možná tisíce turistů, kteří dosud netušili, jaký unikát mají nikoli přes oceán, ale možná jen pár desítek kilometrů od domova. Díky jazykovým mutacím propagační DVD přivádí do města i zahraniční návštěvníky. Ale k poznání historie vlastního města slouží dobře i místním obyvatelům včetně žáků a studentů základních a středních škol. Spolu s památkami DVD představuje také významné židovské osobnosti z Kolína, připomíná židovské pověsti a anekdoty, židovské kulinářské speciality, svátky i židovské památky v blízkém okolí.

K rozšíření informovanosti o životě Židů v Kolíně jsme pomohli již z grantového programu 2010 podporou projektu Po stopách Davidovy hvězdy. Z grantu byly pořízeny dvě dotykové obrazovky do infokiosků v kolínské synagoze doplněné multimediálním obsahem.  

Ke vzniku DVD Jeruzalém na Labi jsme pomohli částkou 220 000 Kč.