TPCA
Zpět na seznam

Jedeme dál - lesem k Býchorám


 
 
  2013
  Kolín , Kunětická 373
  Klub pro obnovu Kolínské řepařské drážky, o.s.
  300 000 Kč

Postupně obnovovaná historická Kolínská řepařská drážka, jejíž počátky sahají až do roku 1894, se posunula o dalších 252 metrů. Přiblížila se tak ke konečné stanici u obce Býchory. Návštěvníci se tak mohou těšit na příjemnou a zase o něco delší jízdu výletním vláčkem.
U obnovy drážky jsme byli už od začátku. Poprvé se vláček (tažený parní či dieslovou lokomotivou) na části historické drážky rozjel v létě 2007. Od té doby se její koleje daří skupině nadšenců každý rok alespoň o kousek prodloužit do její původní délky 4,5 kilometru sahajících až k obci Býchory. „I když to není ziskové, je to krásné,“ říká o obnovování drážky a jejím provozu jednatel a předseda Klubu pro obnovu Kolínské řepařské drážky Tomáš Vanča. „Letos se podařilo prodloužení o úžasný kus,“ dodal.
Návštěvníky Kolínské řepařské drážky jsou výletníci z Kolína i širokého okolí. Jedná se především o rodiny s dětmi, školky a školy, výlety seniorů a další turisty. Za rok se jich výletními vláčky sveze kolem 30 tisíc. Klub pro  ně kromě svezení připravuje také doprovodné akce. Nezřídka se pasažéři na drážku i vracejí. „Za poslední dva roky jsme byli s dětmi na drážce třikrát,“ řekla návštěvnice Monika Čížková.  

K prodloužení řepařské drážky jsme pomohli částkou 300 000 Kč.