TPCA
Zpět na seznam

V Polepech bezpečněji


 
  Bezpečnost
  2013
  Polepy , Polepy 131
  Obec Polepy
  300 000 Kč

O co jde: Dopravně bezpečnostní opatření na frekventované silnici

Pět tisíc vozidel každý pracovní den. V takovém náporu dopravy je nuceno žít šest set obyvatel obce Polepy. Nejvíc trpí samozřejmě ti, kteří bydlí v blízkosti průtahu obcí, tedy silnice III. Třídy. Ta je velmi využívanou spojnicí mezi Kolínem a Kutnou Horou. Obyvatele zatěžuje hluk, otřesy, výfukové plyny a samozřejmě nebezpečí střetu auta s chodcem. „Je to hrozný rachot. Otevřít okna směrem k silnici prakticky nelze,“ popsal obyvatel Polep František Vnouček.

„Navíc řidiči na vesnici obecně nerespektují přechody pro chodce. Ale i my máme právo bezpečně přejít vozovku,“ doplnil starosta obce Rostislav Vodička. Řidiči nezřídka projíždí obcí rychle. V nepřehledných úsecích tak představují vysoké nebezpečí pro ostatní motoristy a chodce.

Obec nechala zpracovat dopravně bezpečnostní studii a hodlá postupně realizovat řadu opatření: instalaci nových svislých dopravních značek, ukazatelů rychlosti s kamerou napojenou na operační středisko policie, vodorovného dopravního značení včetně odbočovacího pruhu, nepřerušované středové čáry v celém průjezdním úseku a reflexních přechodů pro chodce, zpomalovacích ostrůvků či dopravních zrcadel.

Realizace těchto opatření by měla přinést zejména větší bezpečí pro všechny obyvatele, kteří se v okolí průtahu pohybují.

Instalací nového typu měřiče rychlosti a tabule upozorňující na kamerový systém dojde navíc ke zvýšenému působení na řidiče. Zároveň je měřič rychlosti i prostředkem k výchově dětí. Ty se už odmalička naučí, že v obcích se jezdí maximálně 50 km rychlostí.  Často se pak stává, že když rodiče jedou rychleji, mnoho dětí je „vychovává“ a nutí ke zpomalení.

K bezpečnější dopravě v Polepech jsme pomohli částkou 300 000 Kč.