TPCA
Zpět na seznam

Lepší místo Kolín


 
 
  2013
  Kolín , Havlíčkova 844
  Lepší místo, o.s.
  500 000 Kč

O co jde: Vývoj aplikace pro chytré telefony

Nebýt lhostejný ke svému okolí a udělat ze svého města lepší místo pro život. To je cílem projektu s příznačným názvem Lepší místo. Aby se nám u nás dobře žilo, aby byla práce úředníků efektivnější a aby abychom jen nenadávali u piva a mohli pro své okolí něco udělat, rozhodli jsme se letos projekt podpořit prostředky pro vývoj speciálního softwaru.
Tato nová aplikace Lepšího místa pro chytré mobilní telefony dává obyvatelům nástroj, jak přímo z ulice upozornit na problémy. Ve chvíli, kdy vás zneklidní nepořádek, poškozená lavička nebo chybějící přechod pro chodce, problém ihned vyfotíte a vložíte do systému (do systému Lepšího místa). Později doma u počítače to udělá podstatně méně lidí.
Záměr v první fázi cílí na všechny nelhostejné obyvatele Kolína, postupně pak na obyvatele celé republiky. Malých vesniček i velkých měst. Užitek pak z nápravy problému mají nejen ti, kteří na něj upozornili. Přínosný je i pro všechny, kteří v dané lokalitě bydlí nebo ji navštíví.
Prostřednictvím www.lepsimisto.cz tak mohou lidé jednoduše upozornit na problém ve veřejném prostoru, který se tak okamžitě dostane k odpovědnému člověku. V rámci spolupráce Lepšího místa s kolínskou radnicí se již na webu zaregistrovalo několik desítek úředníků. Ti podněty občanů sbírají, reagují na ně a řeší je. Každý navíc může sledovat, jak se řešení nejen jeho podnětu vyvíjí.
Lukáš Patočka upozornil například na chybějící odpadkový koš a lavičky na hřišti poblíž lávky. Další uživatel na chybějící zábradlí a schůdek u dětské skluzavky ve Vávrově ulici. Jan Smrčka navrhl lépe upozornit řidiče na přechod v Jaselské ulici či zlepšit péči o zeleň v Kmochově ulici. 

K vývoji aplikace jsme pomohli částkou 500 000 Kč.