TPCA
Zpět na seznam

Zpomalovací semafor


 
  Bezpečnost
  2013
  Nová Ves I , Václavské nám. 22
  Obec Nová Ves I
  200 000 Kč

O co jde: Instalace zpomalovacího semaforu ve směru od Kolína

Po silnici I. třídy, která obec Novou Ves I rozděluje na dvě části, projede denně nejméně devět tisíc vozidel. Pro všechny chodce, zvláště pak pro děti, tedy silnice představuje obrovské riziko. Navíc když ne všichni řidiči dodržují předepsanou rychlost. „Stává se nám, že s dětmi nemůžeme přejít přes přechod u obecního úřadu. Čekáme i několik minut, až nás někdo pustí,“ říká ředitelka základní školy Miloslava Nykodemová a dodává další zkušenost. Podle té v jednom směru auta zastaví, ale v druhém ne, protože to jednoduše neubrzdí. Děti ze základní školy přechází hlavní silnici pravidelně, když míří do jídelny v mateřské škole. Po otevření obchvatu Kolína provoz v Nové Vsi ještě narostl. Podle aktualizovaného měření z ledna 2013 u nákladních vozidel až na trojnásobek. Přejít za této situace z jižní části obce, kde je např. mateřská škola, obecní úřad, autobusová zastávka, fotbalové hřiště, do severní se základní školou, železniční zastávkou, obchodem či kostelem je tedy někdy velmi nebezpečné dobrodružství.
Snížit riziko střetu vozidla s chodcem pomáhá zpomalovací semafor s videodetekcí umístěný ve směru od Kolína. Zkušenosti s ním jsou podle místostarosty Petra Čecha velmi dobré. (Zároveň se podle jeho slov ukazuje, že až 60% vozidel překračuje nejvyšší povolenou rychlost.)
Když to bylo možné, podíleli se na osazení semaforu místní řemeslníci. „Udělali výkopové práce, elektroinstalaci a připojení. Jsem určitě pro, dát šanci místním živnostníkům, zvlášť když mají srovnatelné, ne-li nižší ceny než konkurence z okolí,“ řekl místostarosta.
Bezpečnější doprava v Nové Vsi představuje přínos pro obyvatele obce a její návštěvníky i pro samotné motoristy. Při snížení rychlosti se snižuje i riziko dopravních nehod, ke kterým v obci bohužel několikrát došlo včetně nehod se smrtelnými následky.
K většímu bezpečí chodců, zejména pak dětí, jsme v Nové Vsi I přispěli již v roce 2008 částkou 310 000 korun. Opravil se za ni a zámkovou dlažbou osadil chodník z Ohrady do Nové Vsi, který využívají děti při cestě do školy. 

K instalaci zpomalovacího semaforu jsme pomohli částkou 200 000 Kč.